Jak usunąć nieprzyjemny zapach z domu? Pomyśl o dezodoryzacji!

Nieprzyjemny zapach unoszący się w mieszkaniu to coś, czego każdy chciałby się jak najszybciej pozbyć. Dym papierosowy, lakier czy odchody zwierzęce - to tylko niektóre z przyczyn niepożądanego zapachu. Całe szczęście dzisiaj nie jesteśmy bezradni wobec tego dyskomfortu. Jak poradzić sobie z problemem? Czym jest dezodoryzacja?

Źródło nieprzyjemnego zapachu i neutralizacja cząsteczek gazu

Zabieg usuwania nieprzyjemnego zapachu rozpoczyna się od identyfikacji jego źródła. Zidentyfikowanie go pozwala dobrać najodpowiedniejsze metody. Czasami wystarczy po prostu usunąć źródło niepożądanego zapachu. Zwykle jednak przydatna jest również dodatkowa interwencja.

Za zapach odpowiedzialne są cząsteczki gazu unoszącego się w powietrzu. Konieczne jest pozbycie się ich lub neutralizacja, aby zapach przestał być odczuwalny. Zabieg ten nazywa się dezodoryzacją i można go wykonać na kilka sposobów. Najpopularniejsze i najskuteczniejsze jest ozonowanie.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu

Źródeł nieprzyjemnego zapachu może być mnóstwo. W mieszkaniach najczęściej są to unoszące się w powietrzu cząsteczki lakieru, kleju lub dymu papierosowego. Długo nie ustępuje również zapach po pożarze. Problem mają także właściciele zwierząt, których odchody są źródłem niepożądanego zapachu. Ponadto ozonowanie znajduje zastosowanie również w neutralizacji zapachów wywołanych przez rozkład ciała zwierzęcia, zalanie, fermentację i wiele innych czynników.

Jak przebiega dezodoryzacja?

Profesjonalne firmy oferujące dezodoryzację jak np. Patron Pest, najczęściej przeprowadzają ją w dwóch etapach. Pierwszy z nich polega na identyfikacji źródła zapachu oraz jego likwidacji. Czasami źródło jest dobrze znane, głównie dzięki charakterystycznemu zapachowi. W innych przypadkach odnalezienie przyczyny zajmuje więcej czasu. Kiedy już jednak uda się znaleźć źródło i je usunąć, przeprowadzane jest ozonowanie. Zabieg ten warto wykonać również w przypadku, gdy źródło problemu nie jest znane. Wtedy jednak istnieje ryzyko, że nieprzyjemny zapach powróci.

Ozonowanie to zabieg wykonywany przy użyciu generatora ozonu. Urządzenie to z otaczającego go tlenu wytwarza ozon. Jest to gaz składający się z 3 atomów tlenu. Ozon wykazuje silne właściwości utleniające, dzięki czemu neutralizuje większość cząsteczek unoszących się w powietrzu lub osiadających na powierzchniach. Następnie doprowadza do neutralizacji cząsteczek, przez co przykry zapach znika. Jednocześnie ozonowanie jest zabiegiem wykorzystywanym do dezodoryzacji oraz dezynfekcji, gwarantującym odświeżenie powietrza.

Po wykonaniu ozonowania wyczuwalny jest zapach przypominający ten, który pojawia się po burzy. Ozon w nadmiernych ilościach może być niebezpieczny dla człowieka. Dlatego po wprowadzeniu ozonu do pomieszczenia należy je wywietrzyć. Następnie, po odczekaniu około pół godziny, można wrócić do pomieszczenia. Obecnie ozonowanie wykorzystuje się nie tylko w mieszkaniach, ale również m.in. w szpitalach, DPS-ach, szkołach, hotelach i restauracjach.