Cyfryzacja od lat dotyka prawie wszystkich dziedzin życia – zarówno publicznego, jak i prywatnego. Ostatnimi czasy proces ten przyspiesza w niespotykanym wcześniej tempie, jesteśmy tym samym świadkami nowego etapu swoistej rewolucji informatycznej. W dużej mierze dotyczy ona także organizacji pracy, w tym również jej miejsca. Nic więc dziwnego, że sukcesy święcą wirtualne biura.
Co należy do ich największych zalet?
Wirtualne biuro – fanaberia czy nowa codzienność? Zmiana organizacji biura z klasycznego i stacjonarnego na opcję wirtualną, nie jest aż tak gwałtowną zmianą, jaką wydawać może się na pozór. Zmianie ulegają co prawda prawie wszystkie kwestie dotyczące organizacji, w długofalowej perspektywie jest to jednak opcja nie tylko praktyczna, ale i wyjątkowo opłacalna. Kompleksowe dopasowanie zakresu usług, które świadczy wirtualne biuro – poczynając od podstawowej obsługi administracyjnej, kończąc na działaniach marketingowych – sprawia, że zmienia się charakter tego rozwiązania, przechodząc z opcji „przyszłościowej” na teraźniejszą. Pod adresem wirtualne-biura.com dostępny jest katalog firm, za sprawą którego znajdziesz wirtualne biuro dla siebie.
Zakres i różnorodność usług
Wspomniane już elementy ofert biur wirtualnych są jedynie kroplą w morzu wszystkich proponowanych usług. Podstawę stanowi kwestia obsługi przychodzącej korespondencji – zarówno jej odbiór, jak i przesyłanie bezpośrednim adresatom (w formie elektronicznej lub tradycyjnej). Przy okazji warto wspomnieć, że „wirtualne” nie oznacza „nieprawdziwe” – jest to realne biuro, w każdym tego słowa znaczeniu. Mamy więc do czynienia z istniejącym miejscem, umożliwiającym rejestrację firmy pod konkretnym adresem czy przesłanie nań odpowiednich dokumentów.
Kolejną propozycją biur jest także możliwość wynajęcia (w określonym czasie i na podstawie ustalonych wcześniej warunków) przestrzeni biurowej (w tym tak zwanych stref coworkingowych) oraz sali konferencyjnej – dzięki temu możliwe jest między innymi stacjonarne spotkanie zespołu (nieuniknione w części branż) czy odpowiednie podjęcie klienta.
Część biur wirtualnych oferuje też kompleksowe działania w zakresie:
- księgowości,
- obsługi informatycznej,
- doradztwa prawno-administracyjnego (w tym również w obrębie rejestracji czy nawet sprzedaży spółek),
- aktywności marketingowych i promocyjnych.
Biuro wirtualne – dla kogo?
W praktyce – dla każdego. Do najczęstszych sytuacji należą współprace zdalne (tak powszechne i popularne ostatnimi czasy), w których permanentny wynajem biura stacjonarnego jest tylko i wyłącznie dodatkowym obciążeniem finansowanym, ale również działalność freelancerów – w przypadku jednoosobowej działalności biuro „w chmurze” wydaje się rozwiązaniem wręcz idealnym.
Jakkolwiek – inne firmy coraz częściej korzystają z usług biur wirtualnych. Często ma to również związek z chęcią pozyskania klientów w innych miejscach, aniżeli oryginalne (adres w większym mieście potrafi skutecznie zmienić postrzeganie konkretnego przedsiębiorstwa) lub ze względami czysto praktycznymi – w opisywanych miejscach zrealizować można bowiem ogromną ilość podstawowych czynności biurowych. Warto wiec przejrzeć wirtualne biuro Poznań czy też inne oferty, właściwe dla swoich miast.