Filmy kryminalne podbijają rynek XXI wieku

Chociaż kinematografia nie jest współczesnym wynalazkiem, to właśnie teraz, dzięki zdobyciom technologicznym przeżywa swój jakościowy punkt szczytowy. Proponowane przez firmy produkcyjne gatunki to lista niemal bez końca - od krótkometrażowych dokumentów, przez komedie romantyczne, aż po filmy grozy, czy właśnie kryminały. Animowane i fabularne. Każdy znajdzie coś dla siebie. Szczególną rolę przypisuje się współcześnie filmom kryminalnym, zyskującym ogromną sławę na branżowych festiwalach, ale i dystrybuowanym na platformach komercyjnych typu Netflix, czy HBO go. Statystyki tych portali jasno to potwierdzają. Jeżeli szukasz filmu kryminalnego do obejrzenia, sprawdź również przygotowaną bibliotekę na stronie https://zalukaj.org/gatunek/kryminal/ - razem z ocenami i zwiastunami filmów.

Mimo, że pierwszy film kryminalny powstał już w 1901 pierwszym roku, a był nim francuski "Histoire d'un crime", wyreżyserowany przez Ferdinanda Zeccę to do dzisiaj producenci wzorują się schematycznie na tejże pozycji.

Filmy kryminalne na świecie

Filmy kryminalne produkuje się na całym świecie, w różnych formach. Od Stanów Zjednoczonych i ich klasycznych pozycji takich jak "Chłopcy z Ferajny", "Siedem", czy "Blow", przez półfrancuskiego "Leona Zawodowca", aż po skandynawską "Dziewczynę z Tatuażem". To krótkie zestawienie sugeruje czołówkę światowych producentów kryminałów. Przedstawiciele tych krajów w sposób najlepszy, zdaniem najbardziej wymagających sędziów - publiki, umieją fabularnie uchwycić mroczny klimat tajemnicy, budować postaci i manewrować zdjęciami, by uzyskać efekt zagadki. Jednak bez względu na kraj produkcji można się spodziewać niejako fuzji kilku gatunków siostrzanych w jeden duży - kryminalny. Te gatunki to np. film akcji, dramat, noir, czy thriller.

Struktura gatunku

Jak każda duża grupa, będąca zbiorem mniejszych i cały gatunek został odpowiednio uporządkowany przez specjalistów kinematografii. Najpopularniejszymi z nich są: komedia kryminalna, film true crime, heist film, thriller kryminalny, czy mob film.

Wraz ze zmianą preferencji współczesnych odbiorców na sile zyskują seriale. Oczywiście dotyczy to również (jeżeli nie głównie) seriali kryminalnych. Ponownie do głosu dopuszczono platformy streamingowe, którą zdają się być alternatywą coraz bardziej zagrażającą telewizji. Uważa się, że liderami w tej kategorii są Brytyjczycy, który z impetem weszli na rynek chociażby z legendarną już historią Sherlock'a Holmes'a - detektywa na tropie zbrodni, z wiernym pomocnikiem John'em Watson'em.

Z czego wynika popularność filmów kryminalnych?

Stanowią one prostą drogę ucieczki od codziennych obowiązków i problemów. Możemy się na chwilę utożsamić z przeżyciami bohaterów, które nigdy (a przynajmniej warto w to wierzyć) nas nie dosięgną. Są one przepustką do świata emocji, których nie doświadczamy na co dzień. Co więcej, dają widzom możliwość zmierzenia się z zagadką i chwilowego wejścia w rolę detektywa. Najlepsi reżyserzy stworzą klimat, w którym będziemy w stanie nawet poczuć dym z fajki starego gliny, zaciśnięty na szyi krawat i z całą pewnością dreszcz stresu na karku - czy to na pewno on jest mordercą? Los oskarżonego zależy ode mnie, a przynajmniej chcę tak czuć.