zdjęcie
Już po raz piętnasty w Piotrkowie Trybunalskim odbył się Integracyjny Drużynowy Turniej w Boccię. Zawody odbyły się we worek (5.11) w hali Relax.
W XV Integracyjnym Drużynowym Turnieju w Boccię wzięły udział zespoły z całego regionu: Opoczna, Radomia, Łodzi, Tomaszowa, a także Piotrkowa Trybunalskiego. Uczestnicy startowali w dwóch kategoriach: osoby chodzące oraz jeżdżące na wózkach.
- Boccia to dobry sposób na łamanie stereotypów, do wyjścia z cienia – mówi Grzegorz Dybka, organizator turnieju. - Mam nadzieję, że przez te 15 lat wszystkie aspekty i zalety tej gry przekazaliśmy, co nie oznacza, że na tym poprzestaniemy.

Już tradycyjnie oprócz drużynowej rywalizacji w boccię przeprowadzono indywidualne zawody w dart (rzutki).
W boccię najlepszym zespołem w rywalizacji osób chodzących zwyciężyła druga drużyna WTZ w Piotrkowie. Na drugim miejscu znalazł się  pierwszy zespół Start Radom, a na trzecim druga drużyna SOS-W Radom.
Natomiast wśród osób poruszających się na wózkach najlepszy był zespół FAR z Łodzi, który pokonał drużynę z Piotrkowa i Opoczna.

Równolegle na hali rozegrano turniej darta. Wśród osób chodzących najlepsza okazała się Dominika Jarosz (SOS-W Radom) wyprzedzając Monikę Domańską (FAR Łódź) i Radosława Bujaka (Start Radom). Natomiast w kategorii osób poruszających się na wózkach najlepszy okazał się Grzegorz Balcerek (WTZ Tomaszów). Za nim na kolejnych miejscach uplasowali się zawodnicy z teamu "Niepełnosprawni Piotrków": Zdzisław Makowski Tomasz Zieliński.

Po zakończeniu sportowej rywalizacji Prezydent Miasta Krzysztof Chojniak oraz Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Leszek Heinzel wręczyli najlepszym zawodnikom i zawodniczkom puchary, dyplomy oraz nagrody, gratulując wszystkim uczestnikom zdrowej rywalizacji oraz zaangażowania.
Jubileuszową statuetkę z podziękowaniami za wspieranie od samego początku idei turnieju od organizatorów otrzymał także prezydent Krzysztof Chojniak oraz dyrektor Leszek Heinzel.

Historia bocci w naszym mieście
- Do zorganizowania turnieju w naszym mieście zainspirował nas Wojciech Kikowski – mówi Grzegorz Dybka, który na pierwsze spotkanie z boccią w 2004 roku udał się do Zduńskiej Woli.
Wojciech Włodzimierz Kikowski - trener paraolimpijskiej kadry lekkoatletycznej Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012, Rio 2016, członek zarządu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego (2004), przygotował specjalny program treningowy dla niepełnosprawnego Jasia Meli, który wraz z Markiem Kamińskim zdobył bieguny, fizyk, wcześniej trener lekkoatletów w zduńskowolskim klubie sportowym „POGOŃ”, obecnie trener lekkoatletów IKS Start Zduńska Wola, którzy są medalistami paraolimpiad. W tym roku Wojciech Kikowski, trener polskich paraolimpijczyków, odebrał nagrodę Trenera 20-lecia podczas Gali Paraolimpijskiej w Warszawie.
- W tym samym roku wspólnie ze Sławomirem Góreckim napisaliśmy projekt pod nazwą „Bez Barier”, który otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych - dodaje Grzegorz Dybka.
- Wówczas pojawił się problem finansowy, bo nie mieliśmy pieniędzy na wkład własny. Dzięki wsparciu pana Krzysztofa Chojniaka (red. wówczas wiceprezydenta Piotrkowa Trybunalskiego) otrzymaliśmy od miasta potrzebne fundusze – wspomina Sławomir Górecki.
- I tak, aż do 2018 roku każdego roku organizowaliśmy projekt „Bez Barier” – osoby niepełnosprawne z uczestnikami Hufca Pracy.

Od tego roku organizatorem turnieju jest Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Łódzkiego, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Piotrkowie Trybunalskim. Od 15 lat turniej wspiera także Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piotrkowie Trybunalskim.