Kominki od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. W zależności od preferencji i potrzeb, urządzenia te pełnić mogą różne funkcje. Kominki, z których korzysta się sporadycznie pełnią zwykle funkcję dekoracyjną. Uruchamiane są jedynie wtedy, gdy występuje potrzeba stworzenia przytulnego nastroju w salonie lub potrzeba wyciszenia się poprzez patrzenie na płonący ogień.

Niekiedy kominki pełnią także funkcję uzupełniającego źródła ciepła. Sprawdzają się przede wszystkim poza sezonem grzewczym. Rozpalenie kominka w czasie chłodniejszych wiosennych lub jesiennych dni pozwala uzyskać ciepło w pomieszczeniach bez konieczności uruchamiania centralnego ogrzewania. Kominki w domu stanowić mogą także podstawowe źródło ciepła. Urządzenia wyposażone w płaszcz wodny mogą służyć do ogrzewania całego domu. Żeby jednak takie urządzenie spełniało swoją funkcję i zapewniało odpowiednią ilość ciepła, musi być odpowiednio dobrane do potrzeb. Konieczne jest przede wszystkim dopasowanie mocy kominka do wielkości domu.

Kominki z paleniskiem otwartym oraz wkładem


Decydując się na tradycyjny kominek opalany drewnem, trzeba zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem będzie budowa konstrukcji z paleniskiem otwartym, czy też wyposażoną w gotowy wkład. Pierwsze rozwiązanie sprawdza się w przede wszystkim w sytuacji, gdy kominek ma pełnić głównie funkcję dekoracyjną. W konstrukcjach z paleniskiem otwartym ogrzewane jest przede wszystkim powietrze znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu kominka.

 

W tym przypadku uzysk ciepła wynosi niespełna dwadzieścia procent, a większość energii cieplnej wytworzonej w procesie spalania ucieka kominem. Jeśli kominek ma być podstawowym lub uzupełniającym źródłem ciepła, lepszym rozwiązaniem będzie zakup gotowego wkładu kominkowego. Chociaż takie rozwiązanie jest droższe, charakteryzuje się zdecydowanie lepszą wydajnością. Niewątpliwą zaletą wkładów jest też możliwość regulowania ilości powietrza dostarczanego do paleniska, co pozwala na dostosowywanie mocy grzewczej urządzenia do własnych potrzeb.

Rodzaj stosowanego paliwa


Tradycyjne kominki w domu są opalane drewnem. Chociaż paliwo to ma wiele zalet, ma również pewne wady. Żeby urządzenie działało wydajnie i sprawnie, konieczne jest regularne czyszczenie przewodów kominowych oraz paleniska. Sadza i nagromadzony popiół mogą utrudniać rozpalanie i zwiększać poziom dymienia. Alternatywą dla konstrukcji opalanych drewnem są kominki elektryczne. Tego rodzaju sprzęt nie wymaga komina, ani przewodów wentylacyjnych, dlatego może być montowany nawet w blokach. Niestety wysokie ceny prądu sprawiają, że takie kominki pełnią raczej funkcję dekoracyjną.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest montaż kominków na gaz. Urządzenia te są łatwe w obsłudze i znacznie bezpieczniejsze od kominków tradycyjnych. Ich podstawową wadą są wysokie koszty użytkowania. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się tzw. biokominki, przystosowane do spalania biopaliwa. Ze względu na niewielką moc grzewczą urządzenia te wykorzystuje się głównie jako ozdobę pomieszczeń.

Więcej informacji

Zobacz więcej informacji o kominkach na stronie sklepu Szalony Max. Znajdziesz tam również taki asortyment jak biokominki, westfalka czy piece z płaszczem wodnym.