zdjęcie
4 miliardy złotych mniej trafi do budżetów miast po zmianach w podatku PIT – podaje Portal Samorządowy. Stracą wszystkie samorządy, także Piotrków Trybunalski.
W połowie lipca rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakłada ona m.in. obniżenie pierwszej stawki podatkowej z 18 do 17 proc.

Portal Samorządowy informuje, że na zmianach stracą samorządy, ponieważ duża część odprowadzanego podatku od osób fizycznych wraca do gmin i powiatów. Jak podaje Związek Miast Polskich ubytek w dochodach Jednostek Samorządu Terytorialnego w roku 2019, pochodzących z udziału w PIT, w skali roku wyniesie 14,23 proc. w stosunku do dochodów z 2018 roku.

Według danych podanych przez Portal Samorządowy z budżetu Piotrowa Trybunalskiego ubędzie ponad 14 milionów złotych.
Okazuje się, że ta kwota będzie najprawdopodobniej jeszcze większa.
- Dane podane na Portalu Samorządowym zebrano na podstawie wykonania za ubiegły rok, co nie do końca może być adekwatne – wyjaśnia Wiesława Łuczak, Skarbnik Miasta szacując, że po zmianach przyszłoroczny budżet Piotrkowa Trybunalskiego może być mniejszy nawet o 15,3 miliona złotych.

Zmiany w podatku dochodowym to nie koniec uszczuplania budżetów samorządów. Kolejne straty spowodowane będą planowanym wzrostem kosztów uzyskania przychodów oraz zerową stawką podatku PIT dla osób do 26. roku życia oraz podwyżkami dla nauczycieli, na które miasta nie otrzymały jeszcze środków w subwencjach oświatowych.
- Samorządy od władzy centralnej otrzymały jednocześnie wzrost wydatków i zmniejszenie dochodów. Dodatkowo wszystkie te zmiany dotyczą roku, który już trwa, co w księgowości jest ewenementem – podsumowuje Wiesława Łuczak zaznaczając, że pierwsze zmiany budżety samorządów odczują już w najbliższych miesiącach.

Jak podkreślają samorządowcy problem jest coraz większy. Ostatnio zdominował on Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.
- Zmiany podatkowe oraz wydatki na podwyższone pensje nauczycieli spowodują, że sytuacja finansowa wielu miast stanie się wkrótce kryzysowa – tłumaczył Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich szacując, że wszystkie zmiany spowodują wyrwę w budżetach samorządów wielkości 7,2 miliarda złotych.
- To tak duża kwota, że wiele gmin może nie mieć możliwości uchwalenia budżetu na następny rok – ostrzegał Zygmunt Frankiewicz.

W Piotrkowie Trybunalskim finanse miejskie utrzymywane były dotychczas na stabilnym poziomie. Nie oznacza to jednak, że miasto udźwignie tak znaczące obniżenie dochodów przy jednoczesnym wzroście wydatków, a mieszkańcy nie odczują zmian.
- Tak duże ubytki w budżecie będą wymuszały znaczące ograniczenia wydatków. Część z inwestycji po prostu nie będzie mogła zostać wykonana. Przez te zmiany zabraknie pieniędzy na budowy i remonty niektórych dróg, chodników czy budynków mieszkalnych – nie ukrywa Wiesława Łuczak, Skarbnik Miasta.