Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piotrków Trybunalski

zdjęcie
Piotrkowianin Janusz Adam Migdał - działacz Solidarności, w latach 80. ubiegłego wieku represjonowany przez władzę komunistyczną - został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Uroczystość nadania odznaczeń przez Instytut Pamięci Narodowej odbyła się w połowie czerwca w Łodzi.
Janusz Adam Migdał (ur. 3 września 1955 r.) działał w strukturach NSZZ „Solidarność” przy Fabryce Maszyn Górniczych „Pioma” w Piotrkowie Trybunalskim.
W czasie stanu wojennego jako rezerwista został powołany do odbycia trzymiesięcznego szkolenia (od 5 listopada 1982 r. do 3 lutego 1983 r.) w JW nr 3466 w Czerwonym Borze. Szkolenie wojskowe rezerwistów w tej jednostce nie służyło realizacji zadań z zakresu obronności kraju, ale było dotkliwą represją polityczną wobec przedstawicieli opozycji i miało na celu ich odizolowanie oraz zmuszenie do zaprzestania działalności antykomunistycznej.
Po upadku PRL Janusz Migdał został wybrany do władz samorządu I i II kadencji, z czego w pierwszej kadencji był członkiem Zarządu Miasta.

14 czerwca 2019 r. w sali konferencyjnej Instytutu Europejskiego w Łodzi odbyła się uroczysta gala wręczenia odznaczeń państwowych Krzyż Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Krzyże Wolności i Solidarności otrzymało tego dnia 37 działaczy opozycji demokratycznej, w tym piotrkowianin Janusz Migdał.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnych tradycji nawiązuje. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Zdjęcia: IPN oddział w Łodzi.