Na rynku istnieje bardzo wiele firm oferujących akcesoria do drzwi. Wśród samozamykaczy do drzwi, jednym z najczęstszych wyborów jest firma Dorma. Jest szwajcarska firma, która jest obecna na rynku od wielu lat, co gwarantuje wysoką jakość produktów. W ofercie firmy znajdują się domykacze różnych rodzajów.

Jak działają samozamykacze

Schemat działania samozamykaczy jest taki sam w produktach różnych firm. Są to odpowiednio dopasowane ramiona, które montuje się do mechanizmów hydraulicznych, lub gazowych. Dzięki temu, po rozwarciu ramion samozamykacza, te natychmiast próbują wrócić do pozycji wyjściowej. Siłowniki maja wbudowany system regulacji, dzięki czemu można dostosować zarówno siłę, jak i prędkość domykania się drzwi.

Samozamykacz Dorma z regulacją, można regulować w bardzo dużym zakresie, co sprawia, że na najniższym ustawieniu, siła zamykania drzwi będzie minimalna. To sprawia, że takie rozwiązania można zastosować na przykład w przedszkolach, lub szpitalach.

Firmy specjalizujące się w tego rodzaju akcesoriach, mają w swojej ofercie samozamykacze w różnych wymiarach.

Gdzie montuje się domykacze

Samozamykacze montuje się głównie w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Jest to polecane szczególnie tam, gdzie wskazanym jest, aby drzwi były ciągle zamknięte. Mogą to być sklepy, biura, hotele, czy innego rodzaju punkty usługowe.

Bardzo popularnym zastosowaniem samozamykaczy Dorma, jest montowanie ich w pomieszczeniach, do których jest ograniczony dostęp. W takim przypadku stosuje się domykacze z blokadą. Działają one w taki sposób, że pozwalają na otworzenie drzwi tylko z jednej strony. Jest to bardzo praktyczne w newralgicznych pomieszczeniach w biurowcach, magazynach punktów usługowych, lub na przykład w bankach, Lubczy też na klatkach schodowych.

Montując samozamykacz na klatce schodowej, administracja ma pewność, że drzwi będą się same zamykały, co uniemożliwia przypadkowe dostanie się do budynku osób z zewnątrz. Jednocześnie mieszkańcy budynku, mogą swobodnie wychodzić od wewnątrz, nie musząc używać do tego klucza. Jest to bardzo praktyczne zastosowanie, które wykorzystuje się w nowym budownictwie, oraz podczas remontów starych klatek schodowych.

Sposób montażu

Montaż samozamykacza jest stosunkowo prosty. Całość mechanizmu składa się z dwóch ramion, oraz dwóch, obudowanych siłowników. Jeden z nich montuje się do drzwi, a drugi do futryny, lub ściany budynku. Zamontowanie domykacza jest możliwe w niemalże każdych drzwiach, jednak muszą być one odpowiednio solidne, aby można było spokojnie wywiercić w nich odpowiednie otwory mocujące.

Podczas montażu, należy zwrócić uwagę na to, do czego montuje się jedną z części siłownika. Będzie one musiała wytrzymać pewne przeciążenia, więc nie może to być na przykład lekka, gipsowa ścianka. Najlepiej, aby było to betonowe nadproże, lub murowana ściana. W przypadku lekkich drzwi, oraz siłowników, które nie generują zbyt dużo mocy, można zamontować je do metalowej futryny. Taki sposób postępowania występuje na przykład w przypadku lekkich, szklanych drzwi.

Po zamontowaniu, trzeba pamiętać, aby odpowiednio wyregulować pracę siłowników, tak by nie domykały one drzwi zbyt szybko.

Czym charakteryzują się produkty Dorma

Produkty Dorma, charakteryzują się wysoką precyzją wykonania, oraz długą gwarancją bezawaryjnego działania. Produkty tej firmy występują w różnych modelach. Można wybrać samozamykacz Dorma z regulacją, lub podstawowe, uniwersalne modele.

Samozamykacze Dorma