Dzięki wysokiej klasy zamkom antypanicznym można poprawić poziom bezpieczeństwa w budynkach. Zamki te oferowane są w różnych wariantach do wyboru i można podzielić je na cztery kategorie w zależności od ich funkcji panicznej – B, C, D oraz E. Czym różnią się poszczególne z tych funkcji pomiędzy sobą?

Nowoczesne zamki antypaniczne pozwalają na prowadzenie sprawnej ewakuacji w budynku nawet wtedy, gdy drzwi w nim pozostają zamknięte. Tego rodzaju zamki stosowane są obecnie powszechnie w wielu budynkach użyteczności publicznej.

Jeśli chodzi o zamki antypaniczne cena tego rodzaju konstrukcji nie jest niska, niemniej jednak muszą być one stosowane tam, gdzie konieczne jest zapewnienie sprawnej i skutecznej ewakuacji, na przykład w biurach, urzędach, szpitalach, szkołach, centrach handlowych, budynkach mieszkalnych.

Przykładowe modele zamków antypanicznych można już teraz znaleźć na stronie internetowej sklepu.

Aktualnie w sprzedaży znajdziemy zamki antypaniczne do drzwi w czterech różnych wariantach, które odnoszą się do ich funkcji. Co warto o nich wiedzieć?

Zamki antypaniczne B

Zamek antypaniczny z funkcją paniczną B, czyli funkcją przestawną jest podstawowym typem tego rodzaju zamku.

Taki zamek antypaniczny funkcja B wyposażony jest w klamkę dwustronną, która posiada specjalną funkcję antypaniczną klasyczną. Z pomieszczenia z takimi drzwiami można zawsze wyjść, a pod otwarciu kluczem zamka można także w nie wejść. Po wyjściu drzwi zatrzaskują się i nie można wtedy wejść z zewnątrz.

Wewnątrz drzwi znajduje się wtedy klamka albo dźwignia. Klamka zewnętrzna może być sprzęgnięta albo rozłączona mechanicznie zależnie od potrzeb. Stosuje się wtedy tak zwany dzielony orzech. Przy pomocy klucza można otworzyć drzwi z każdej strony.

W tych drzwiach można także stale wyłączyć funkcję antypaniczną.

Zamki antypaniczne C

Taki zamek antypaniczny nazywany jest również zamkiem z wymuszonym zamknięciem.

Stosuje się wtedy klamki dwustronne, z których klamka od wewnątrz ma funkcję antypaniczną, natomiast klamka zewnętrzna jest rozłączona – ma funkcję biegu jałowego. Przy odpowiednim przekręceniu klucza może być ona rozłączana albo sprzęgana dla wymuszenia zamknięcia.

Zamki antypaniczne i ich funkcje – B, C, D i E

Z wykorzystaniem klucza można otworzyć drzwi z każdej strony. Po wyjęciu klucza wejście do pomieszczenia z zewnątrz nie jest możliwe.

Zamki antypaniczne D

Tego rodzaju zamek antypaniczny do drzwi wykorzystywany jest najczęściej na drogach ewakuacyjnych.

Wyjście z pomieszczenia z takim zamkiem możliwe jest zawsze – bez względu na to, czy drzwi są zaryglowane czy też nie. Odryglowanie zamka ma miejsce przy wyjściu z pomieszczenia albo przy użyciu klucza. Odryglowanie powoduje połączenie klamek na stałe. Gdy chcemy klamki rozłączyć, można zrobić to tylko kluczem.

Takie zamki nazywane są również zamkami z funkcją przejścia. Stosowane są w drzwiach na drogach ewakuacyjnych w różnych budynkach.

Zamki antypaniczne E

Natomiast zamek antypaniczny E, którego funkcja określana jest również jako wechsel, jest przeznaczony do budynków, do których dostęp ma tylko wybrana grupa osób. Na zewnątrz montuje się wtedy gałkę albo tarczę zaślepiającą, natomiast otwieranie możliwe jest tylko z wykorzystaniem klucza. Od środka stosuje się wtedy klasyczne antypaniczne klamki.

W zamkach antypanicznych tego typu stosuje się konstrukcję z całym orzechem.