Niekiedy problem, który dotyczy nas i naszego domu, może być niewidoczny, ale powodować różne nieprzyjemne konsekwencje. I nie mówimy tu o duchach, ale o nadmiernej wilgoci, która może być dużo bardziej niebezpieczna od wszelkich bytów paranormalnych. Okazuje się bowiem, że powoduje nie tylko parowanie okien czy spowalnia proces wysychania podłóg lub ręczników, ale również prowadzi do powstawania pleśni, która to jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Dlaczego więc warto zdecydować się na osuszanie murów i wyeliminować nadmiar wilgoci w mieszkaniu lub domu?
Osuszanie murów, czyli walcz z niebezpieczną wilgocią
Wilgotność w domu pojawia się w sezonie grzewczym, może wynikać z rzadkiego wietrzenia pomieszczeń albo uszkodzonej izolacji lub nie do końca sprawnego systemu wentylacji. I niestety z czasem wilgoć w pokoju, kuchni czy łazience jest coraz większa, co może prowadzić do sporych problemów. Największym z nich jest bez wątpienia pojawiająca się na ścianach pleśń, którą rozpoznamy, ponieważ występuje pod postacią charakterystycznych, czarnych kropek, a z czasem jest coraz większa. Jest to znak, że najwyższy czas na osuszanie murów.
Czym jest pleśń, która powstała w wyniku nadmiaru wilgotności w mieszkaniu lub domu? Jest to grzyb, który okazuje się być niebezpiecznym dla człowieka – zarówno ta, znajdująca się na pożywieniu, jak również na ścianach. Pleśnie tworzą mikotoksyny, a więc niebezpieczne związki, które z kolei mogą wywoływać choroby. Dlatego też osuszanie domów jest tak bardzo istotne – w przeciwnym wypadku możesz narazić się na wiele nieprzyjemnych konsekwencji, które będą wynikiem wdychania mikotoksyn.
Jakie problemy mogą pojawić się, gdy mikotoksyny dostaną się do organizmu?
- Gorsze samopoczucie i pogorszenie się stanu zdrowia.
- Rozmaite infekcje skórne.
- Bóle mięśni i stawów.
- Trudności z oddychaniem.
- Alergie wziewne i skórne.
Na problemy te narażeni jesteśmy wszyscy, a szczególnie pojawiać się one będą u osób z obniżoną odpornością organizmu, a także cierpiących na różnego rodzaju alergie.
Osuszanie fundamentów i murów – sposób na uniknięcie wilgoci
Jeżeli chcesz wyeliminować wilgoć, gromadzącą się w ścianach lub fundamentach budynku, zdecyduj się na osuszanie fundamentów i murów. Specjaliści, dzięki wykorzystaniu rozmaitych technologii, są w stanie pozbyć się wilgoci – niezależnie od tego, jak jest jej dużo i jakie są przyczyny jej pojawienia się. Stosuje się zarówno metody nieinwazyjne, jak również inwazyjne, które pozwolą Ci nie tylko usunąć wilgotność w domu, ale również umożliwią Ci uniknięcia rozwoju pleśni, która może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia.
Co zrobić w przypadku pojawienia się pleśni?
Pierwszym krokiem powinno być oczywiście osuszanie murów, by nie dochodziło do rozwoju pleśni i w konsekwencji jeszcze większego ryzyka chorób oraz złego samopoczucia. Jednak to nie wszystko – musisz również zadbać o profesjonalne odgrzybianie, które pozwoli usunąć obecną pleśń, a także zadbać o to, aby wyeliminować przyczynę pojawiania się wilgoci w pokoju. Najczęściej problemami są nieszczelna izolacja fundamentów lub ścian (termiczna) oraz uszkodzona wentylacja, która uniemożliwia prawidłową wymianę powietrza w pomieszczeniach. Niezbędne jest więc odkrycie źródła problemu i naprawa usterki.
Osuszanie domów, odgrzybianie i naprawa izolacji czy wentylacji to niezbędne działania, mające na celu uchronić budynki i nas samych. Dlatego też w przypadku pojawienia się problemu nie czekaj, a działaj od razu – dzięki temu nie dopuścisz do tego, by problem nawarstwił się i w konsekwencji był dla Ciebie bardziej kosztowny! Warto też pamiętać, by regularnie wietrzyć mieszkanie (w tym również łazienkę, w której zwykle panuje największa wilgotność) – dzięki temu cyrkulacja powietrza będzie lepsza, a ryzyko pojawienia się nadmiernej wilgoci okaże się dużo mniejsze.