Chociaż nie jest niezbędny do rozpoczęcia działalności gospodarczej, to jednak może być bardzo pomocny w rozpoczęciu biznesu. Czym jest biznesplan i w jaki sposób można go przygotować?

Masz ciekawy pomysł na biznes? To bardzo dobrze! Zanim jednak udasz się do urzędu, aby założyć działalność gospodarczą, pomyśl o przygotowaniu biznesplanu. Razem z nim wprowadzenie w życie swojego pomysłu będzie jeszcze prostsze.

Biznesplan – co to jest?

Chyba każdy z nas zetknął się już z terminem „biznesplan”. Nie każdy jednak wie dokładnie, czym jest taki plan biznesu i jakie informacje powinien zawierać.

Biznesplan to po prostu dokument, który zawiera informacje dotyczące koncepcji rozwoju firmy. Przygotowywany jest głównie dla firm nowych, które dopiero mają być założone, ale również tworzą go firmy już istniejące – głównie w obliczu zmiany swoich krótkoterminowych i długoterminowych celów.

Dobry biznesplan odpowiada na pytania takie jak:

  • Kto ma rozpocząć biznes?
  • Co jest jego głównym przedmiotem?
  • Jak ma przebiegać realizacja planów?
  • Z jakimi kosztami będzie to związane?

Zasadniczo, nie ma jednego ogólnego i obowiązującego szablonu biznesplanu – każda firma jest nieco inna, dlatego też może mieć on inne formy.

biznesplan

Jakie informacje powinny znaleźć się w biznesplanie?

W biznesplanie powinny być zawarte wszystkie kluczowe informacje dotyczące biznesu. Powinien być on dokumentem logicznym, prezentującym dane w sposób zwięzły i czytelny.

Elementy typowego biznesplanu:

  1. prezentacja przedsięwzięcia
  2. bardziej dokładna charakterystyka biznesu
  3. opis oferty – produktów, usług
  4. zarządzanie firmą, jej pracownicy
  5. rynek i konkurencja
  6. plan marketingowy
  7. plan finansowania

W sieci można znaleźć przykładowe biznesplany, które mogą posłużyć jak inspiracja do przygotowania własnego.

Po co przygotowywać biznesplan?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, biznesplan nie jest niezbędny dla firmy. W niektórych przypadkach warto go jednak przygotować.

Przede wszystkim biznesplan pozwala na zebranie i uporządkowanie najważniejszych informacji o biznesie. Te informacje mogą być pomocne między innymi przy ubieganiu się o różne dotacje i dofinansowania, na przykład z Urzędu Pracy czy z Unii Europejskiej.

Niekiedy biznesplan firmy wymagany jest również przez banki przy ubieganiu się o kredyty firmowe.

Oczywiście, biznesplan pomoże także samemu przedsiębiorcy w realizacji jego zamierzeń i kontroli postępów.

Więcej praktycznych i pomocnych porad związanych z założeniem i prowadzeniem własnego biznesu można znaleźć w serwisie internetowym Młody Biznesmen.